Главная » Материалы за 16.08.2012

Столетний юбилей Отечественной войны 1812 года в Кобрине

Автор: Museum от 16-08-2012, 17:24
Рудакова Людмила Петровна.
Научный сотрудник Военно-исторического музея артиллерии, инженерных войск и войск связи,
г.Санкт-Петербург.
Доклад на конференции «Отечественная война 1812 года в истории Беларуси» 21.07.2012 г.Кобрин.

Столетний юбилей Отечественной войны 1812 года в Кобрине.

Россия, на всем протяжении своего исторического существования, вела оборонительные войны. В Европе практически нет народа, который не посягал бы на её достояние. Но Отечественная война 1812 года имеет особое значение в истории Российского государства. Она вызвала такой подъем готовности всех сословий отстоять свободу и независимость родины, показала такие примеры массового героизма в ратном деле и решимость жертвовать всем имуществом и даже жизнью, которых не наблюдалось ранее.

Прошло 200 лет, но не ослабевает интерес к событиям и участникам славной эпохи 1812 года. И сегодня поучительно вспомнить, как торжественно отмечали столетний юбилей Отечественной войны во всех городах и селениях Российской империи.

Гарадзечненская бітва 1812 г., яе вынікі і ўшанаванне

Автор: Museum от 16-08-2012, 17:18
Несцярчук Леанід Міхайлавіч ,
кандыдат гістарычных навук,старшыня Брэсцкага
міжраённага грамадскага аб’яднання імя Т. Касцюшкі г.Брэст.
Дакалд на канферэнцыі “Айчынная вайна 1812 года ў гісторыі Беларусі” 21.07.2012 г.Кобрын.

“Гарадзечненская бітва 1812 г., яе вынікі і ўшанаванне”

Расійскі імператар Аляксандр І, уся грамадскасць Расіі лічылі, што пасля перамогі пад Кобрынам 3-я расійская армія замацуе поспех, створыць пагрозу для тыла французскай арміі і прымусіць Напалеона спыніць праследаванне армій Барклая-дэ-Толі і Баграціёна. Гістарыёграф А.А. Каспары у сваім сачыненні піша, што “лёс прадаставіў Тармасаву гонар у цяжкую для Расіі хвіліну першаму суцешыць сваіх суайчыннікаў радаснай весткай” [1, с. 33].

Асобы з Беларусі на баку французаў падчас вайны 1812 года.

Автор: Museum от 16-08-2012, 17:12
Швед Вячаслаў Вітальевіч
Прафесар, доктар гістарычных навук, Гродзенскі дзяржаўны універсітэт імя Янкі Купалы.

Асобы з Беларусі на баку французаў падчас вайны 1812 года.

Вайна 1812 года падзяліла беларускае грамадства на дзве часткі. Адна на чале з М.-К. Агінскім спадзявалася на адраджэнне ВКЛ з дапамогай расійскага імператара Аляксандра І. Другая свае надзеі на аднаўленне радзімы звязвала з “пасланцам Нябёс” і “Вялікім пераможцам” Напалеонам І . Мы раскажам пра асобаў, якія прымалі ўдзел у вайне 1812 года на баку французаў. А паколькі ў адным, абмежаваным аб’ёмам, артыкуле не магчыма расказаць пра ўсіх, дык абмяжуемся найбольш значнымі асобамі з заходняга рэгіёна, па якому ў нас ёсць болей факталагічнага матэрыяла.